PÁTEČNÍ GLOSY 4.01.2008

Miroslava Macka
Tlak Jiřího Čunka a lidovců na jeho návrat do vlády by měla promptně zastavit věta, kterou pronesla v rozhovoru pro týdeník Reflex nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká:
"U Jiřího Čunka byly zjištěny majetkové nesrovnalosti, které vzbuzují výrazné pochybnosti. To je věc, která ale teď vzhledem k vydávacímu rozhodnutí senátu nemůže být šetřena."

Co všechno se za naše peníze také nedělá: 2. ledna oznámila ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková starostům jedenácti obcí na Jesenicku, že mají do 10. ledna vybrat své zástupce do nově vzniklé agentury (o které z toho dopisu slyšeli poprvé), a to do agentury s názvem "Agentura pro odstraňování sociálního vyloučení a jeho prevenci v sociálně vyloučených romských lokalitách". A zas tu budou úředníci a auta a mobily a sekretářky a výsledný efekt nikdo nikdy nezhodnotí....

Slovenský premiér Fico to má jasné: na slavnostním zasedání své vlády prohlásil, že prvním slovenským králem byl Svatopluk a prvním slovenským státem Velkomoravská říše....

Čtenář glos M. E. mi zaslal následující, vysoce zajímavé věty:
Amerika od svých občanů vyžaduje, aby platili daně v USA. Kdepak je bude platit prezident Švejnar? Nižší v USA nebo vyššíi v ČR? Ať tak či onak, v následujícím odkazu je občanský slib, který skládají osoby, které nabyly občanství USA jako imigranti.
http://en.wikipedia.org/wiki/Oath_of_citizenship_(United_States)
Text je krátky a stojí za přečtení. Jednu pasáž vyjímám:
I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty of whom or which I have heretofore been a subject or citizen;
Dodávám (M.M.): Překladu a komentáře snad netřeba....

Čtenář glos D. W. mi zase napsal, že na americké občanství se novináři kandidáta na prezidenta Jana Švejnara už ptali:
Radio Impuls: Vy v případě, že byste byl zvolen českým prezidentem, tak byste se vzdal amerického občanství?
Švejnar: Já o tom neuvažuji, protože jsou ve světě precedenty, že se lidé nezříkali amerického občanství, například v Irsku, v Pobaltí a jinde, ale, a jiných občanství. My sami máme zkušenosti s ministry zahraničí a jinými činiteli, ale není to pro mě velká věc, budu o tom uvažovat.

Čtenář glos M.M. mi zase napsal k poplatkům v nemocnicích:
Děti a důchodci to budou mít trochu složitější a snad jen ti mají právo si lehce stěžovat. Ale s regulací zdravotní péče od doby, kdy je dítě schopné rozumně vnímat (např. začátek školní docházky) souhlasím, neměli bychom je znovu nechat učit zdravotní péči zneužívat. Je vlastně i pro ně lépe, když již vyrostou na tom, že k doktorovi se chodí, když je nám zle a ne, když se bude ve škole psát test.